Max Czornyj w 2020 roku trafił na listę 20 najbogatszych polskich pisarzy. Jego kreatywność urzeka czytelników

"Grzech", czyli debiutancka powieść Maksa Czornyja, na rynku ukazała się w 2017 roku. Po napisaniu około 14 następnych książek i mniej więcej trzy lata później młody literat trafił na listę 20 najlepiej zarabiających w Polsce pisarzy. Co ciekawe, z zawodu jest adwokatem - praktykował prawo zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Dlatego też nie ma większych problemów, żeby pisać thrillery, kryminały i książki sensacyjne, które wciągają kolejnych czytelników.

Wydawcy lubią podkreślać, że Max Czornyj bardzo dobrze potrafi budować napięcie i bez problemu roztacza iście morderczy klimat. Faktycznie, pierwszy "Grzech" pisarza okazał się ledwie początkiem bestsellerowego cyklu thrillerów, których głównym bohaterem jest komisarz Eryk Deryło. Czytelnicy poznali tego bohatera, kiedy trafiła mu się sprawa tajemniczych zaginięć kobiet w Lublinie. Schemat był następujący: kobieta niemal rozpływa się w powietrzu, a rodzina otrzymuje tajemnicze listy od nieznanych sprawców. Policja nie bardzo wie co zrobić ze sprawą, a kiedy odnalezione zostają pierwsze zwłoki, atmosfera robi się naprawdę gęsta.

Max Czornyj bardzo szybko zaskarbił sobie wiernych czytelników

Zwłoki kobiety zostały okrutnie zbezczeszczone. Morderca z upiorną starannością upozował je i porzucił na jednym z lubelskich cmentarzy. Na miejscu zbrodni widać też bluźniercze nawiązania do symboliki religijnej. Wybuchowy komisarz Eryk Deryło znajduje coraz więcej tropów - te niestety mają to do siebie, że lubią się plątać. Dzięki dezinformacji morderca zdaje się być o krok przed ścigającymi go policjantami. Czy Deryło tego chce, czy nie, do sprawy włączony zostaje profiler Miłosz Tracz - to on ma przygotować profil psychologiczny mordercy.

Pomysł Czornyja na debiutancką powieść przypadł czytelnikom do gustu, tak też jeszcze w 2018 roku na rynku ukazały się dwie kolejne części serii "Ofiara" i "Pokuta". Pisarz jednak postanowił szybko udowodnić, że nie będzie twórcą tylko jednego pomysłu: jeszcze w tym samym roku wydał niezwiązaną z serią o Deryle powieść "Najszczęśliwsza". Czornyj ze swoimi książkami podbijał kolejne listy książkowych bestsellerów, tak też nakłady jego powieści sięgają setek tysięcy egzemplarzy. Do 2021 roku we flagowej serii ukazało się dziewięć powieści.

To ciągle nie koniec jego pomysłów, bo w 2019 roku autor rozpoczął nową serię powieści kryminalnych, których głównymi bohaterami są komisarz Liza Langer i młody profiler Orest Rembert. W pierwszej części - "Ślepcu" - razem stawiają czoła seryjnemu mordercy, a w kolejnym tomie "Grób" zmierzyć się muszą z sadystycznym psychopatą, który obrał ich sobie za cel. Póki co cykl zamyka "Mord", ale to przy tak kreatywnym autorze może się jeszcze zmienić.

Czornyj na pewno też pracuje na miano jednego z bardziej płodnych polskich pisarzy - a tutaj konkurencja, jak wiemy, jest spora. Literat chętnie sięga po różne źródła inspiracji: w serii "Na Faktach" tworzy powieści i opowiadania, które osnute są na kanwie autentycznych zbrodni. Do 2021 roku napisał "Rzeźnika", "Zimnego chirurga", "Jestem mordercą" i "Bestię z Buchenwaldu". W lipcu 2020 roku wydał też pierwszą książkę, w której sięga po wątki obyczajowe, które osadził w kontekście historyczno-obozowym - była to "Córka nazisty". Potem w tym cyklu pojawiły się jeszcze "Miłość i wojna" oraz "Sanatorium Zagłada". Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze cztery kolejne thrillery ("Inna", "Wielbiciel", "Sezon drugi", "Terror") i opowiadania wydane w różnych tomach - w sumie można mu przypisać około 30 różnych tomów literackich.

Max Czornyj. Pisarz, który miał być prawnikiem

Max Czornyj urodził się 6 września 1989 roku w Lublinie. Może się poszczycić ciekawym drzewem genealogicznym, jego rodzina ma bowiem korzenie niemiecko-rusińskie. Na pewno jest lokalnym patriotą, akcję swojej debiutanckiej powieści osadził w rodzinnym mieście. Tam też ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej: lubi podkreślać, że prawo praktykował w Polsce i we Włoszech. 

Na pewno jest miłośnikiem życia, w notatkach biograficznych pisarza często powtarza się informacja, że "uwielbia stare wino i spleśniałe sery". Pasjonują go też szachy, więc wykorzystuje ten motyw w swoich licznych powieściach. Do tego jako swoje hobby wymienia antyki i broń czarnoprochową. Jest również kolekcjonerem, zbiera sztychy, zegary i zegarki. Nie pogardzi dobrą okazją na atrakcyjne zabytkowe meble, a kiedy przychodzi do samochodów, to wybiera te szybkie i naprawdę miłe dla oka. Czornyj z przyjemnością wybiera się na przejażdżki swoim kabrioletem. Jest więc młody, ma określony gust i niewątpliwie jest stylowy - nic dziwnego, że został twarzą polskiej marki specjalizującej się w modzie męskiej.